Вероятно в известен смисъл парадоксално, но факт за отопление се мисли и се прави през лятото, особено в случаите на налична парна инсталация. Това е така поради факта, че през летният сезон е времето на профилактика, а в сградите с множество абонати с общи абонатни станции съвсем естествено те не се налага да бъдат работещи и монтажът на нови или подмяната на стари радиатори е улеснен. Възможностите за отопление и разнообразието на отоплителни тела с различен принцип на действие в днешни дни са многобройни, а споровете за предимствата, недостатъците и ефективността им винаги ще бъдат актуални, но безспорно един от най-масовите начини за отопление е чрез радиатори нагрявани с топла вода.
При този тип радиатори за отопление има разделение на две основни групи: стоманени панелни радиатори и алуминиеви радиатори. Естествено все още срещани са чугунените радиатори, но за тях смело може да се каже, че са остатък от миналото и поради множество причини свързани с ефективността и цената не са артикул предлаган от производителите или търсен и ползван от потребителите или поне не у нас.
Силно доминираща роля с несравнимо превъзходство имат алуминиевите радиатори. Причината за това в случая е не толкова поради по-голямата им ефективност от гледна точка на топлоотдаване или по-ниската цена, а това че алуминият е с далеч по-дълготрайни свойства от обикновената стомана. Минусът на панелните радиатори е че са от стомана, а както на всички ни е известно тя ръждясва. За съжаление срокът на експлоатация е с различна продължителност, но естествено далеч по кратък от този на алумниевите радиатори. Това е основната причина алуминиевите радиатори да се наложат и то на световно ниво. При алуминия няма гниене и ръжда.
Когато се прави избор на алуминиев радиатор, както при всяко отоплително тяло от значение са кубатурата на помещението, което е необходимо да бъде отоплявано и топлоотдаването на единица глидер. Топлоотдаването на глидерите пък се влияе от тяхната височина или както е общоприето - междуосието им. Съвсем логично по-високите радиатори имат по-голямо топлоотдаване в сравнение с по-ниските. Това обаче съвсем не означава, че са по-ползвани или по удачни като вариант. Причината е в драстичната разлика в цената и в известна степен в затруднението на водната циркулация.
Най-често ползваните размери всъщност са: алуминиев радиатор Н350 междуосие; алуминиев радиатор Н500 междуосие; алуминиев радиатор Н600 междуосие; Тези радиатори са най-разпространени и ефективни от гледна точка на топлоотдаване на брой глидер и съответно заплатената цена. Ефективността им се основава и на факта, че циркулацията на водният поток при тях е значително по-свободна, естествено ако не се прекалява с броя на глидерите ползвани при сглобяването на един радиатор.
Това дали алуминиевите радиатори ще се ползват и ще бъдат захранвани от котел при локално отопление или ще бъдат част от веригата в централно топлоподаване както при топлофикация, няма никакво значение стига температурата да бъде достатъчна и колкото е по-висока толкова по добре.