Сякаш изведнъж наименованието линейни сифони стана масово и предпочитано. В миналото преимуществено се ползваха рогови сифони, но с пускането на пазара на различни видове линейни сифони, познати и като лентови, сякаш те станаха любими и предпочитани от хората. Трябва да се знае обаче, че при лентовите сифони има доста разлики и условности, които е необходимо да се знаят преди еднозначно да се даде мнениедали те са по-добри.
Най-важното, което трябва да се знае за лентовите модели, е това, че този тип артикул има две основни функции. Едната е да има достатъчно голям дебит, за да може да отводнява бързо водата в банята, а другата му функция е да не връща или поне по-малко да връща миризми. Когато говорим обаче специално за линейни сифони има още няколко неща на които е задължително да се обърне необходимото внимание. В противен случай рискуваме не просто да бъдем подведени, а да направим един крайно погрешен избор с трудно променими и скъпо струващи последствия.
Първо имаме стандартен рогов сифон, второ легло за решетка и трето самата неръждаема решетка.
Както вече сами може да се досетите тук има много минуси. Дори всеки който не е запознат ще си зададе въпроса защо тялото отдолу е съвсем обикновен рогов сифон при положение. че говорим за линейни сифони за баня. Ами да, странно но факт. Нискобюджетните евтини лентови сифони изглеждат по този начин. Ползва се обикновен рогов тип сифон с пластмасов конусен воден затвор при който разликата в нивото между долната част на конуса и горната част на преградата служат за воден затвор и трябва да предотвратяват връщането на миризми от канала.
Вторият очевиден минус в случая се крие в това, че роговият сифон и леглото за решетката са два отделни елемента които е трудно да бъдат уплътнени при монтажа и изначално се залага голям риск за теч в момента в който започне експлоатацията.
Третият проблем който веднага става очевиден е това, че този тип линейни сифони нямат крака. Липсата на крака от своя страна води до това при монтажа да се използват подръчни средства като парчета гипсокартон, парченца плочка, дъсчици, кубчета от теракол и други, за да може по някакъв начин да се постави сифона. Да но това не дава възможност при този тип линейни сифони да се постигне сигурно и надеждно фиксиране към пода и крие опастност при стъпване в едния му край да излезе от леглото си заедно с подовите плочки.
Освен това липсата на крака отнема възможността за прецизно задаване на наклона което често поражда съвсем естествените проблеми свързани с отводняването, като се има предвид че наклонът при който и да е вид линейни сифони е от съществено значение за правилното им функциониране. Следващият проблем който се забелязва е свързан с липсата на фланец или така наречената пола.
Абсолютно задължително условие и същевременно изключително пренебрегван момент е това всички лентови сифони за баня да бъдат снабдени с фланец. Този елемент има две много важни функции при линейните модели.
Първата е да предотвратява или поне намалява количеството вода или влага проникващи под сифонното тяло. Малко известен но съвсем реален факт е, че водата винаги прониква под лентовия сифон през фугата, като количеството й зависи от това какви материали са ползване и колко прецизно е свършена работата по монтажа. За всички е пределно ясно разбираемо какви са последствията от евентуален теч и начините им за решение. Именно за да бъдат избегнати тези проблеми фланеца трябва да бъде задължителен съпътстващ елемент при всички линейни сифони. Другата функция на фланеца е в това, че позволява изключително лесно и точно да се зададе нивото на подвеждане на плочките така, че повърхността им да в последствие да бъде в една равнина с решетката на ползваните линейни сифони.
Необходимо е да се обърне особено внимание на този факт, тъй като много често за да се застохават майсторите подвеждат по високо нивото на плочката и фугата остава високо. В крайна сметка се получава така, че избираме линейни с цел те да имат голям дебит, да не връщат миризма и да изглеждат добре, а се оказва че в последствие нещата съвсем не стоят така.
Вероятно би било по-добре да кажем как трябва да изглеждат и какви елементи трябва да съдържат всички линейни сифони, за да могат да бъдат максимално ефективни, функционални и издръжливи във времето. Първо има разлика и голямо значение в това колко голямо ще бъде долната част, тъй като това е свързано с дебита. Второ от какво е направено леглото за решетката. Дали е полипропиленово или от неръждаема стомана. Не може да се каже, че единият тип са по-устойчиви, но чисто от естетическа гледна точка при този тип линейни сифони от полипропилен пластмасовия ръб заобикалящ решетката е видим и чисто естетически не е достатъчно издържано. Едно останалите най-важни неща вероятно е това в тялото на сифона да има дълбок воден затвор с цел да не се връщат миризми.
Предимство би било да има и решетка против косми и други отпадъци, за да не се зпушва канала на лентовия сифон. При най-издържаните линейни сифони в комплекта има включена и хидроизолационна лента, кука за премахване на решетката и заземител.
Нека да обобщим в няколко думи кои са елементите, които задължително да бъдат част от всички линейни сифони за баня, за да бъдат максимално функционални:
Когато говорим за решетки при линейни сифони може да се каже, че новостта е освен стандартните решетки с причудливи форми и дизайни вече има възможност за избор на решетка от стъкло или такава за вграждане на плочка. Няма да бъде пресилено ако се каже, че тези линейни сифони с плочка напоследък са най-предпочитаните.