Може да звучи сякаш е името на модела, но това всъщност е категорията в която попада всеки моноблок за баня къса проекция. Самото име подсказва, че това е къс моноблок, тоест с размери по-малки от обичайните. В най-честият случай повечето тоалетни с казанче от този тип са с дължина около 65-67см. Ширината и височината по принцип не се променят или поне не толкова, че да бъдат от решаващо значение. Обикновено такъв тип моноблок компакт се ползва в случаите при които в непосредствена близост има врата чието отваряне зависи от това дали ще се ползва стандартен или компактен моноблок. Нещото което е от изключително значение за удобството при употреба на такава тоалетна чиния е казанчето да бъде правоъгълно, тъй като това дава възможност отвора на чинията да бъде както при големите като размер моноблоци.
Обикновено причината цялостният размер като дължина на един моноблок за баня да бъде по-голям е овално изтумбено казанче на конкретния модел, което налага голям заден борд на което да бъде поставено. Това увеличава целия размер, но не прави по-голям полезния отвор на тоалетната чиния. Много хора се заблуждават, че ако прябва да заложат на моноблок компакт с къса проекция отвора на тоалетната ще бъде малък и съответно неудобен за ползване. Това съвсем не е така. Отворът при къс моноблок и такъв с големи размери в най-честият случай е един същ, различни са размера на казанчето и на пиедестала върху който стъпва.
По принцип моноблок компакт с къса проекция е прието да бъде с дължина 60см, но може да стигне до 62см. Особеностите определящи дали съответният къс моноблок ще бъде условно казано хубав или не толкова са същите като критерии както и при стандартните тоалетните чинии.
Първо откъм визия е от значение дали тоалетната чиния ще бъде със изцяло затворен порцелан или ще има много чупки и извивката на канала за мръсната вода ще бъде отчетливо видима. Както добре знаем плътно затворения порцелан освен че изглежда неимоверно по-добре се чисти доста по-лесно.
Второ изключително важно нещо е това с какъв тип обливане ще бъде тоалетната чиния. Старите и най-вече евтини модели тоалетни чинии тип моноблок независимо дали ще бъдат стандартни или компактни с къса проекция, имат просто един кух улей под ръба. Това е много остаряла и неефективна технология, която не позволява добро обливане и съответно измиване на тоалетната чиния.
Има производители които дори не поставят заливка от гланц под ръба и това позволява задържането на мръсотия. Добро решение за обливане е това при което по цялата дължина на долния ръб има множество отвори позволяващи цялостно обливане и съответно почистване на тоалетната чиния. От скоро има и един доста популярен тип на обливане който при различните производители се нарича по различен начин Rimfree или Rimless. Ако трябва да се коментира самия порцелан трябва да се има предвид, че само при идеал стандард има разделение в белотата на гланца като хубавия бял цвят се доплаща. При производители като Roca, Deante и турските заводи няма разделение в цвета на порцелана и при тях винаги е бял.
Друг детайл на който е добре да се обърне внимание когато говорим по принцип за моноблок компакт или стандартен, това е капака. В случая има няколко разлики които правят разликата между хубав скъп и нетраен евтин капак. Първата разлика се състои в материала от който е изработен. Дали ще бъде обикновена пластмаса или ще бъде масивен полимер. Второто е дали планките за закрепване ще са пластмасови или метални което се отразява неимоверно във времето на екплоатация. Трето дали ще бъде с обикновен механизъм или с плавно затваряне.
Като цяло моноблок компакт с къс размер или познати също като моноблок с къса проекция са изключително добър вариант, тъй като спестяват място изглеждат добре и са също толкова функционални както и стандартните дълги варианти.