Когато говорим за тоалетна чиния е крайно наложително да решим дали съответната тоалетна чиния ще бъде конзолна или стандартна от типа моноблок. За някои хора вероятно наименованието конзолна тоалетна чиния е все още малко непонятно, но това вероятно е заради факта, че още не им се е наложило да правят нова баня. Напоследък дори монтирането на структура за вграждане с конзолна тоалетна чиния е по-честият вариант от това да се постави моноблок.
Какво всъщност представлява една висяща тоалетна чиния?
Ами отговорът по принцип е прост - поставя се да виси на стена. Естествено за да се случи това неизменно всяка конзолна тоалетна чиния е абсолютно задължително да бъде комбинирана със структура за вграждане. Това е така, тъй като която и да е конзолна тоалетна има необходимост да бъде окачена на нещо, за да може някак да се закачи и да стои на стената. Всеки знае, че всяка структура за вграждане има метален профил с отвори и шпилки на които на които се фиксира избраната в случая за комплектоване конзолна тоалетна чиния. В най-масовия случай на другия край на шпилките има шайби с гайки с които се чинията се стяга към вградената структура.
Има няколко основни неща, на които е необходимо да се обърне внимание при избора на конзолна тоалетна чиния.
Първото е това дали отдолу на чинията каналът се вижда или тоалетната е със порцелан който я покрива.Обикновено плътно затворените чинии са с доста по-висока цена от обикновените при които са силно изрязани и всичко се вижда. От гледна точка на естетика такъв модел плътно затворена с порцелан конзолна тоалетна чиния изглежда неимоверно по-добре от старите обикновени тоалетни.
Освен това съвсем не е за пренебрегване и малко известният факт, че плътно затвореният порцелан при една висяща тоалетна чиния не се прави само с цел постигане на цялостна завършеност от естетическа гледна точка, а и основно поради това че създаването на маси и тежест на тоалетната чиния й придава допълнителна здравина и устойчивост. За пример може да се даде елементарното сравние като това, че при обикновените изрязани тоалетни чинии тежестта варира в рамките на дванадесет или четиринадесет килограма, а една хубава масивни плътно затворена конзолна тоалетна чиния понякога надминава тегло от тридесет килограма правейки я доста по надеждна и устойчива във времето.
Друга изключително важна разлика при всяка конзолна тоалетна чиния от съществено значение за нейната цена, това е с какъв тип обливане ще бъде. Има няколко типа на обливане с вода. Най-старият и елементарен начин на обливане е с улей под ръба на тоалетна чиния. Това е най-опростеният и съответно най-нефункционален метод който всъщност има два основни минуса.
Първият е това, че често срещано явление е това под ръба на тоалетната порцеланът дори да няма гланц. Това води до допълнително замърсяване и натруване на бактерии. Освен това улеят не е в състояние да отведе водният поток така, че да може да се облее напълно цялата тоалетна чиния.
Вторият метод на обливане когато се говори за конзолна тоалетна чиния и за който може да се каже, че е и най-ефективният е този при който под ръба на тоалетната по цялата дължина има множество отвори осигуряващи пълно обливане и максимално добра хигиена.
Третият метод на обливане е познатият от близкото минало и отново добиващ популярност с различни наименования Rimfree, Rimless, Clean rim. Различните начини които се използват за описване на този начин за обливане на конзолна тоалетна чиния с вода е това, че различните марки производители като Kolo, Roca, Ideal Standard се опитват да се различават един от друг, иначе говорим за абсолютно еднакви неща.
Друго нещо на което вероятно е добре да се обърне внимание при избора на конзолна тоалетна чиния е това с какъв гланц и цвят е порцелана. При някои марки като Идеал Стандард например порцеланът е със сив оттенък и ако клиентът желае съответната висяща тоалетна да бъде бяла е необходимо да се заплати допълнително над обявената цена и да се изчака неопределен период от време за доставка. При други производители като Рока например белият гланц е стандарт и запазена марка.
Последното нещо на което трябва да се обърне особено внимание що се касае до порцелан, това е дали конкретната конзолна тоалетна чиния ще бъде със стандартен или със скрит монтаж. Може да се каже, че скритият монтаж е по скоро новост и голяма екстра от гледна точка на естетика и голямо улеснение при почистване на тоалетната и поддържане на хигиената в банята. При скритият монтаж отсъстват отворите налични при стандартните конзолни тоалетни през които са видими шпилките на ползваната структура за вграждане. Освен това като липсват тези отвори няма и място където да се трупа мръсотия и да се налага допълнително почистване.
Монтажът на такъв тип конзолна тоалетна чиния е изключително бърз и улеснен.
Най-накрая е и капакът за дадената висяща тоалетна чиния. Това е последният елемент който определя цялостният завършек и визия на този тип артикул. Съвсем накратко ще споменем само основните неща различаващи добрите и по евтините капаци. Първото е това дали капакът се изработва специално за предлаганата конзолна тоалетна чиния или е пригаждан допълнително, което евентуално води до неговото стърчене или обратното. Второто е материалът от който е изработен капакът. Дали е обикновен пластмасов или плътен полимерен. Третото е това дали е с пластмасови или метални планки за закрепване. И на последно място дали е с нормално затваряне или е снабден с механизъм за плавно затваряне.
Всички тези разлики при една конзолна тоалетна чиния да бъде по-евтина като цена или по-скъпа в зависимост от екстрите които предлага.